Odkryj sekrety najlepszego napoju bogów, bo "życie jest za krótkie, żeby pić marne wino" - Goethe

Posted on 18/07/2022 3:44pm

Wino, to fantastyczny napój alkoholowy, który jest sumą odmiany winogron, gleby, klimatu i ręki winiarza. Każde wino powinno zostać podane z dostojeństwem właściwym do wysiłku włożonego w jego narodziny. Szczelnie zakorkowane w szklanym pojemniku, czeka na odpowiedni moment otwarcia.

Aby doświadczyć największej rozkoszy ze smakowania tego wspaniałego trunku, warto a nawet trzeba dekantować wino przed zaserwowaniem go na stół. Wcześniejsze otwarcie butelki, jest metodą najbardziej popularną, ale niedoskonałą, dlatego, że wino (zobacz: winiarki podblatowe) natlenia się powoli, a przy tym ogrzewa wymagane .

Karafka do wina
Source: www.decosalon.pl
Jeśli decyduje się na taką metodę, powinno się dekanter z winem (przeniesiony tutaj), postawić w niezbyt ciepłe miejsce. Szczególnie istotna jest cierpliwość w stosunku do win ciężkich, których bukiet jest bardzo złożony, ale jego wykrywanie sprawia największą uciechę. Prawidłowe dekantowanie odbywa się w wykwintnych dekanterach szklanych - karafki do wina.Rezultat napowietrzenia wina przeprowadzić można też bezpośrednio w kieliszku. Ważna jest w tym przypadku adekwatnie duża pojemność kieliszka oraz jego kształt z szeroką płaszczyzną parowania i zwężającymi się ku górze ściankami. Karafka do wina o specyficznym wyglądzie - wąska u góry i mocno rozszerzająca się ku dołowi, stosuje się do procesu dekantacji i wyszukanego serwowania wina na stół.

Standardowe dekantery do wina czarują różnorodnością wyglądu, pozwalają świętować degustację wina, wzbogacając doznania zmysłowe i estetyczne koneserów i wielbicieli win. Oryginalne szklane naczynia do podawania wina, pozwalają uwalniać cały zapach wina, jednocześnie cudownie przedstawiając się na stole.

Jeżeli wino zostało poddane dekantacji, obok karafki z winem, powinna stać otwarta, pusta butelka i korek. Dobrym zwyczajem jest, aby podawać wina młode przed długo leżakującymi, serwować lekkie przed treściwymi, podawać wytrawne przed słodkimi i najszlachetniejsze i najbardziej egzotyczne nalewaćna koniec.

Tags: trunek, stół, Korek, napowietrzenie, Napój bogów, napój alkoholowy, dekantowanie