Mosiądz w odlewnictwie – jakie posiada właściwości i do wytwarzania jakich wyrobów można go zastosować

Posted on 15/02/2023 7:46am

Mosiądz jest jednym z materiałów stosowanych w odlewnictwie. To stop miedzy oraz cynku, ale ich proporcje nie są takie same. Cynku jest mniej, a dokładniej ok. 40 %. W stopie mogą zawierać się również domieszki innych metali, takie jak ołów czy aluminium. Temp. topnienia mosiądzu to tysiąc st. C. Jakie ma walory oraz do produkowania jakich wyrobów można go stosować?

Odlewnictwo
Przede wszystkim armaturę, okucia budowlane (styropapa producent) oraz części maszyn, np. wykorzystywanych w przemyśle samochodowym lub chemicznym. Mosiądz jest wytrzymały na wodę morską, zatem można z niego wytwarzać śruby okrętowe, nie bojąc się, iż zostaną pokryte korozją. To niezmiernie znaczące w przemyśle okrętowym, aby zastosować najwyższej jakości wyroby - klik!.

Odlewy z mosiądzu (więcej na alwro.com.pl) są bardziej wytrzymałe od innych odlewów, w tym na przykład od odlewów z brązu. Lepszą twardość zapewnia im zaliczający się w skład stopu cynk. Mosiądz można także poddawać obróbce plastycznej na zimno, co jest niebywale duże znaczenie podczas wytwarzania amunicji. Warto też dodać, iż mosiądz może być wykorzystywany do robienia elementów ozdobnych, np. klamek do drzwi, świeczników czy pucharów oraz innych produktów, między innymi okuć obrazów, gdyż w prosty sposób można go formować. Jakie jeszcze walory odznaczają prezentowane tworzywo? Może być poddawane nawet większym obciążeniom, niepotrzebne są skomplikowane działania konserwacyjne, gdyż mosiądz nie robi problemów w otrzymaniu, jak również nadaje się do recyklingu.

Mosiądz doręczany jest do zakładów w postaci prętów lub drutów, jakie potem poddaje się procesowi odlewnictwa, najpierw jednak robiąc odpowiednią formę odlewniczą. Na koniec należy zaznaczyć, iż wyróżnia się kilka rodzajów mosiądzu, w zależności od konkretnego składu stopu. Mogą być np. stopy dwuskładnikowe, posiadające ołów czy specjalne, zawierające inne pierwiastki, np. tak jak wspomniano na początku – aluminium.

Jeśli ciekawi cię temat, którym jest odlewnictwo, powinieneś także zapoznać się z innymi materiałami, które można stosować do produkowania wyrobów metalowych. Różnią się swoimi walorami, więc dobrze jest zebrać informacje o każdym z nich, by dobierać odpowiednie tworzywo do celu, jaki mamy na względzie.

Tags: aluminium, armatura, metal, produkt, amunicja