Jakie noże są wyprodukowane z najtwardszej i w najwyższym stopniu wytrzymałej stali?

Posted on 27/11/2020 12:00am

Stal damasceńska jest znajoma dla ludzkości od bardzo wielu lat. Wywodzi się ona z Damaszku, stolicy Indii. charakteryzuje się ona bardzo dużą twardością przy równoczesnym zachowaniu elastyczności. Jest doskonałym materiałem do tworzenia broni białej czy też bardzo ostrych noży.


zaparzacze
Author: Bodum
Source: Bodum


noże ze stali damasceńskiej
Author: Quinn Dombrowski
Source: http://www.flickr.com


Tak niesamowite cechy prawdopodobne są dzięki fachowej zawartości węgla w stopie. Jak powszechnie wiadomo, stal jest stopem żelaza oraz węgla, jednak wspomnieć należy, że za twardość stopu odpowiada właściwa zawartość węgla. Jeżeli wynosi ona mniej niż 0,5%, stal jest stosunkowo miękka, z kolei w zakresie 0,5%-1,75 - twarda. Ta stal jest nierównomiernie nawęglona i istnieją w niej węgliki żelaza.

Interesujący wpis? Jeśli tak sądzisz, kliknij bez ociągania ten odnośnik, gdyż w witrynie (https://pakujmy.pl/fingrfood-sztucce), którą tutaj znajdziesz, również jest coś ciekawego.

Wyprodukowane za pomocą tej techniki noże wykorzystywane są aktualnie w profesjonalnych kuchniach czy przez miłośników survivalu. Niezwykle istotny jest fakt, że noże ze stali damasceńskiej są zrobione z kilkunastu albo nawet kilku setek warstw. Mogą być doskonałym pomysłem na upominek, gdyż sprzedawane są w eleganckim pudełku, w którym może znajdować się kilka noży o różnorodnych wymiarach.


Noże do kuchni wyprodukowane ze stali damasceńskiej, mogą mieć twardość rzędu +/- 60 HRC, długość ok. 25-30 cm, grubość klingi ok. 2mm i mogą ważyć ok. 150-200 g. Stal ta jest wykorzystywana między innymi w japońskim "mieście noży" Seki, które jest słynne na całym świecie z produkcji najwyższej klasy takich przedmiotów.

Czyżby posty opublikowane na tej witrynie harmonogram wywozu śmieci Warszawa w pełni Cię uszczęśliwiły? Mamy nadzieję, że tak. Jednakże, jeśli pragniesz więcej, to wejdź tu.

Są one tworzone przeważnie dla fachowców, którzy nie mogą sobie pozwolić na częste przerwy w celu np. naostrzenia noża. Ceny takich noży nie są najniższe oraz przeważnie wynoszą paręset złotych.
Nie jest to jednak wiele, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę to, że mogą one służyć nawet przez kilkadziesiąt lat. I cały czas mogłyby nas radować swym niezawodnym działaniem.

Tags: dom, upominek, produkt, charakter