Jakie formalności trzeba dokonać przed pogrzebem? Dowiedz się, aby pamiętać o istotnych sprawach

Posted on 04/04/2019 12:21pm

Dla śmierci nie ma właściwego momentu. Nawet, jeśli jesteśmy świadomi, że wkrótce nasz ciężko chorujący dziadek odejdzie bądź ciocia, która od dłuższego czasu nie może przezwyciężyć choroby zaczyna się poddawać oraz również przewidujemy, iż będziemy zmuszeni ją pożegnać, to zawsze jest to ciężkie, zasmucające przeżycie.

Firma pogrzebowa
Author: Iglesia en Valladolid
Source: http://www.flickr.com
Mimo łez oraz niewyobrażalnego żalu należy wykonać formalności, bez których nie mogłoby dojść do pogrzebu. O czym pamiętać, jeśli nie możemy poprosić nikogo o pomoc oraz sami musimy mierzyć się z zadaniem zrealizowania koniecznych spraw?

Najważniejsza jest karta zgonu, jaka służy do wystawienia aktu zgonu wydawanego przez Urząd Stanu Cywilnego. Karta zgonu pozwala przygotować pogrzeb (zalecamy tą stronę) lub zorganizować transport zwłok, jeśli trzeba przewieźć zmarłego, ponieważ śmierć nastąpiła dalej od domu.

Kto wystawia kartę zgonu?
Trudni się tym lekarz - kompetentny podolog Ruda Śląska -. Jeżeli do śmierci doszło w domu, należy poprosić właściwego lekarza albo zadzwonić na pogotowie ratunkowe. Lekarz musi obejrzeć ciało, przeprowadzić wywiad z ludźmi znajdującymi się w domu oraz przeanalizować dokumentację zmarłej osoby pod kątem przypadłości, na jakie cierpiała. Gdy nie da się orzec przyczyny zgonu w taki sposób, robi notatkę o niemożności jej stwierdzenia. W razie śmierci w szpitalu, taką kartę wystawia lekarz opiekujący się pacjentem. Posiadając akt zgonu można pójść do zakładu pogrzebowego, aby rozpocząć kolejne przygotowania do pogrzebu.

Należy wziąć ze sobą dowód osobisty zmarłego, dowód małżonka oraz poświadczenie z zakładu pracy bądź odcinek otrzymywanej renty czy emerytury. Karta zgonu uprawnia nas także do odebrania aktu zgonu, tak jak wcześniej wspomniano – z Urzędu Stanu Cywilnego, do którego najlepiej iść jak najwcześniej, nie przekładając tego w czasie.

Jeżeli jednak mamy taką ewentualność, skorzystajmy z pomocy bliskich. Można wykonywać formalności razem z nimi, lecz nie powinniśmy pozostawać sami, ponieważ żal oraz przygnębienie mogą sprawić, iż zapomnimy o wielu ważnych kwestiach. Dobrze jest również zorganizować ostatnie pożegnanie, najlepiej w lokalu, aby nie trapić się później przymusem sprzątania w domu. Stypą może zająć się firma pogrzebowa, wystarczy wskazać liczbę osób, jakie będą uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych, a o nic więcej nie będziemy musieli się zamartwiać.

Tags: dom, choroba, lekarz, zgon, Stypa